











Celem zadania jest zakup wyposażenia do nowo powstającego budynku Biblioteki, by stała się nowoczesna i funkcjonalna.
Etap I: Budowa część 1
Etap II: II część budowy oraz jej zakończenie i wyposażenie Filii MBP-CK w Rościszowie.
Pozyskanie dofinansowania umożliwia nam budowę i wyposażenie nowoczesnego, a zarazem wpisującego się w krajobraz, budynku Filii Biblioteki, pomoże nam w osiągnięciu celu jakim jest stworzenie nowoczesnego centrum bibliotecznoedukacyjnego, informacji i kultury, wspierającego aktywność społeczeństwa lokalnego, które będzie miejscem spotkań społeczności lokalnej.
Źródło, wartość projektu:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego PROGRAM WIELOLETNI KULTURA+, PRIORYTET "BIBLIOTEKA+ INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK”
Całkowity koszt: 1.738.248,00 PLN
Dofinansowanie: 1.373.325,00 PLN
Wkład MBP-CK: 364.923,00 PLN
Celem projektu jest wykonanie systemu oznakowania zewnętrznego według projektu "Kierunek: biblioteka". Zależy nam, by zarówno nasi mieszkańcy, jak i osoby przyjezdne były jak najlepiej poinformowane o świadczonych przez naszą instytucje usługach. Konkurs „Kierunek: BIBLIOTEKA” jest realizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj”. Celem Konkursu jest wsparcie bibliotek w informowaniu i promocji usług bibliotecznych w przestrzeni gminy i zachęcenie potencjalnych nowych użytkowników do korzystania z zasobów biblioteki poprzez wprowadzenie systemu oznakowania zewnętrznego według projektu "Kierunek: biblioteka". System oznakowania zewnętrznego zawiera następujące elementy: kierunkowskazy, tablice informacyjne w przestrzeni gminy, oznakowanie usług dostępu do Internetu, logotyp.
Źródło, wartość projektu:
na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj”
Dofinansowanie: 1.800,00 PLN
MBP-CK w Pieszycach znalazła się w gronie 31 bibliotek z całej Polski, które wzięły udział w programie wsparcia dla partnerstw bibliotek I i II rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Zorganizowaliśmy wspólne spotkanie z naszymi partnerami, zgłosiliśmy się do konkursu, w którym nagrodą była możliwość przygotowania klipu/spotu promującego, prezentującego osiągnięcia dla trzech najlepiej funkcjonujących i najbardziej aktywnych partnerstw.
Zostaliśmy laureatem i w nagrodę Fundacja sfinansuje i nakręcenie 3-minutowego filmu promocyjnego, prezentującego dokonania w dziedzinie budowania współpracy partnerskiej.
Program Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przygotowanie i wdrożenie programu Biblioteka+ zostało powierzone Instytutowi Książki. Strategicznym celem programu jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, a także wprowadzenie systemu certyfikującego dla bibliotek.
Otrzymaliśmy dofinansowanie na wyposażenie nowego budynku Biblioteki. Stawiamy sobie za główny cel stworzenie płaszczyzny rozwoju artystycznego mieszkańców. Skoncentrujemy się na takich dziedzinach jak: teatr, muzyka, taniec, plastyka, rozwijające kreatywność przy jednoczesnym zdobywaniu umiejętności. Młodzi uczestnicy naszych warsztatów zdobędą wiedzę i niezbędne cechy do tworzenia rzeczywistości na miarę własnych potrzeb. Grupa teatralna, która powstanie w bibliotece będzie mogła występować w profesjonalnej sali widowiskowej wyposażonej w ramach realizacji zadania.
Etap I: zakup i montaż zestawów wyposażenia do pomieszczeń sanitarnych; zakup części sprzętu nagłaśniającego.
Etap II: zakup i montaż zestawów: mebli do biur, pomieszczeń organizacyjnych, magazynowych i socjalnych, regałów bibliotecznych, stolików, krzesełek, wyposażenia kącika dla dzieci, wyposażenie biblioteczne (stacje odsłuchowe, ekspozytory nowości, siedziska, oznaczenia regałów), pracowni komputerowej, szatni, wyposażenie sali widowiskowej w zestaw foteli i sprzętu nagłaśniającego.
Etap III: zakup, instalacja i wdrożenie bramek antenowych RFID, oznakowanie zbiorów bibliotecznych, samodzielnych wrzutni.
Źródło, wartość projektu:
PROGRAM WIELOLETNI KULTURA+ , PRIORYTET "BIBLIOTEKA+ INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK”
Całkowity koszt: 1.286.340,00 PLN
Dofinansowanie: 964.755,00 PLN
wkład MBP-CK: 321.585,00 PLN
Biblioteka w Pieszycach została wyłoniona w konkursie i zorganizowała cykl spotkań na temat finansów i ekonomii przez Internet dla osób 50+, była to grupa 20 osób. Projekt „O finansach... w bibliotece – II edycja”.
Kurs stanowił cykl pięciu spotkań, poświęconych wybranym usługom finansowym. Tematy spotkań:
Dofinansowanie:
2013r- 800,00 zł
2014r– 750,00 zł
Nasza instytucja jako Biblioteka Wiodąca w Programie rozwoju Bibliotek otrzymała Mikrogrant z przeznaczeniem na pokrycie kosztów organizacji 4 spotkań z Bibliotekami Partnerskimi. Celem tych spotkań było przekazanie przez Biblioteki wiedzy zdobytej w trakcie szkoleń prowadzonych w ramach II Rundy Programu Rozwoju Bibliotek przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL). Ważnym elementem spotkań była również wymiana doświadczeń. Spotkania odbywały się w maju i czerwcu br.
Tematyka spotkań:
Dofinansowanie: 1.000,00 PLN
Projekt adresowany był głównie do seniorów i młodzieży. Pierwszym celem było udokumentowanie bogatej historii miasta i okolic z wykorzystaniem nowych technologii. Zebraliśmy wspomnienia nagrane na dyktafon, stare fotografie. Stopniowo będziemy zamieszczać informacje na stronie internetowej, oczywiście za zgodą naszych rozmówców. Drugim celem była integracja dzieci i młodzieży z osobami starszymi, współdziałanie tych dwóch grup społecznych, które nawzajem mogą się wiele od siebie nauczyć i z pewnością nam się to udało. Realizacja naszego projektu zakończyła się, uroczyste podsumowanie miało miejsce 4 lipca, jednak nasze działania będziemy kontynuować w miarę możliwości.
Źródło, wartość projektu:
Konkurs Grantowy „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek
Dofinansowanie: 5.000,00 PLN
Nasza instytucja uczestniczy w II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek jako Biblioteka Wiodąca razem z trzema bibliotekami partnerskimi: z Niemczy, Piławy Górnej i Łagiewnik. Dzięki udziałowi w Programie Biblioteka Główna oraz Filia w Rościszowie otrzymały po dwa nowoczesne zestawy komputerowe, z których bezpłatnie mogą korzystać nasi Czytelnicy. Ponadto przekazano nam projektor multimedialny, aparaty cyfrowe, ekran oraz laptopa i drukarki.
Pracownicy Biblioteki wraz z przedstawicielem Urzędu Miejskiego w Pieszycach p. Alicją Jałowiec-Polewczyk i przyjacielem Biblioteki p. Beatą Wester wzięli udział w warsztatach planowania rozwoju bibliotek. Następnie został sporządzony Plan Rozwoju Biblioteki na lata 2013-2015. Ponadto bibliotekarze uczestniczyli w szkoleniach informatycznych i specjalistycznych. Nawiązaliśmy współpracę z dwoma organizacjami pozarządowymi: z „Towarzystwem Inicjatyw twórczych ę” oraz „Civis Polonus”.
Poprzez udział w Programie mieszkańcy gminy:
Sukcesy dzięki uczestnictwu PRB nasza instytucja:
Wartość otrzymanego sprzętu: 19.467,61 zł
To program, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, zwiększenie dostępu do nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz promocja sposobu ich wykorzystania tak, by gminne biblioteki publiczne stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. Dzięki Fundacji Orange w budynku głównym biblioteki oraz w Filii w Rościszowie internet jest bezpłatny dla użytkowników.
W ramach programu:
Dofinansowanie:
2010r - 3.212,98 PLN
2012r - 2.252,03 PLN
2013r – 5.574,57 PLN
2014r – 3.995,24 PLN
ALEPH to nowoczesny i zintegrowany system informatyczny działający w 62 krajach, opracowany dla potrzeb dużych jak i małych bibliotek a także dla ośrodków informacji, archiwów i muzeów. System ten umożliwia współpracę wielu bibliotek, mogących różnić się znacznie zarówno pod względem wielkości księgozbioru, jak i obsady bibliotekarskiej.
Poszczególne etapy realizacji:
MBP-CK w Pieszycach była liderem tego projektu. W ramach realizacji zakupiliśmy sprzęt komputerowy do wszystkich bibliotek powiatu dzierżoniowskiego, oprogramowanie oraz licencje systemu bibliotecznego Aleph. System biblioteczny został wdrożony we wszystkich bibliotekach, pracownicy przeszli szkolenia.
Źródło, wartość projektu:
Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013; Priorytet nr 2 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku (Społeczeństwo Informacyjne)”; Działanie nr 2.2 „Rozwój usług elektronicznych”
Całkowity koszt 369.692,84 PLN
Dofinansowanie RPOWD: 303.972,22 PLN
Wkład własny: 65.720,22 PLN
18 września – główne, najważniejsze wydarzenie artystyczne to koncert Orkiestry „Amadeus” pod kierownictwem jednej z najznakomitszych artystek na świecie Agnieszki Duczmal, fortepian Przemysław Witek. Koncert był wydarzeniem na niebywałą skalę i to nie tylko z racji uczestnictwa w nim artystów światowego formatu, ale również realizacji głównej idei tego projektu - zorganizowania koncertu muzyki filharmonicznej na ulicy małego miasteczka jakim są Pieszyce.
Jednocześnie przez cały okres trwania projektu realizowane były różnorodne działania na terenie szkół: lekcje tematycznie związane z kompozytorem, projekcje filmowe, wycieczki, dyskusje, konkursy, wystawy prac uczniów itp. (sprawozdania szkół z poszczególnych podjętych działań w załączeniu). Bardzo ważnym aspektem całego przedsięwzięcia były wizyty pieszyckiej młodzieży w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Uczniowie uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanych koncertach chopinowskich. To specjalnie dla nich grali wykładowcy i studenci tej uczelni, w pięknej scenerii - w salach owej uczelni w skupieniu, w atmosferze swoistego święta, muzycznego Święta. Dla dzieci z małego miasteczka było to niezapomniane przeżycie.
Listopad był miesiącem podsumowania naszego projektu „Chopin na pieszyckim bruku” uważamy, że udało nam się zrealizować ten niezwykły projekt w sposób satysfakcjonujący zarówno nas jak i odbiorców, ale również samych artystów i w końcu naszych partnerów: Polskie Radio w Poznaniu, Akademię Muzyczną we Wrocławiu i Fundację Amadeus.
Całkowity koszt 37.500 PLN
Dofinansowanie MKiDN 30.000 zł
Wkład MBP-CK 7.500 zł
Projekt pn. TRAMPOLINA adresowany był do dzieci i młodzieży realizowany był poprzez pracownie artystyczne i warsztaty:
- pracownia plastyczna
- pracownia taneczna
- pracownia muzyczna
- warsztaty samorozwoju z elementami arteterapii.
Zajęcia artystyczne, warsztaty samorozwoju stały się bodźcem do rozwoju osobistego, młodzi ludzie nauczyli się jak poznawać siebie, rozwijać swoje zainteresowania, odkryli własne możliwości i aspiracje. Stworzyliśmy dzieciom lepsze warunki rozwoju, obudziliśmy w nich świadomość społeczną, zniwelowaliśmy różnice kulturowe poprzez włączenie ich do udziału w życiu kulturalnym miasteczka. Szansę dostali także rodzice, bliscy, znajomi dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia – także zostali włączeni w życie kulturalne.
Źródło, wartość projektu:
Całkowity koszt 53.545 PLN
Dofinansowanie MKiDN: 34.804
Wkład własny MBP-CK: 18.741 zł
Projekty realizowane we współpracy z sołectwami polegające na wykonaniu tablic informacyjnych o miejscowościach, witaczy, kalendarzy oraz organizacji dożynek.
Źródło, wartość projektu:
Konkurs „Przedsięwzięcia promujące ideę odnowy wsi” Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego i Rozwoju Obszarów Wiejskich Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich
Koszt całkowity: 16.420 PLN
Dofinansowanie: 14.758,00 PLN
Wkład własny: 1.662,00 PLN
Celem akcji było uaktywnienie osób nie w pełni funkcjonujących społecznie, tzn. ludzi starszych, niedołężnych, nieprzystosowanych, wykluczonych społecznie do uczestnictwa w kulturze. W wyniku naszej kampanii doszło do swoistej interakcji pomiędzy wolontariuszami, reprezentującymi głównie młodych ludzi (uczniów szkół gminy Pieszyce), a odbiorcami będącymi w przeważającej części ludźmi starszymi.
Młodzi ludzie poznali oczekiwania i gatunki literackie odbiorców tej akcji. Niekiedy wolontariusze czytali książki swoim podopiecznym. Aby ułatwić starszym ludziom samodzielną lekturę zakupiliśmy specjalne wydawnictwa z dużą czcionką, a z myślą o tych, którzy nie mogą samodzielnie czytać – audiobooki oraz odtwarzacz mp3.
Zwieńczeniem całej akcji była wspólna impreza wolontariuszy wraz z podopiecznymi, których dowieźliśmy na miejsce spotkania. Podczas imprezy wręczyliśmy pamiątkowe dyplomy, podziękowania oraz nagrody dla zwycięzców konkursu literackiego. Punktem kulminacyjnym był występ Ewy Błaszczyk - polska aktorka teatralna i filmowa. Znana jest z działalności charytatywnej. Akcja zakończyła się sukcesem.
Całkowity koszt 40.384,56 PLN
Dofinansowanie MKiDN 30.000 zł
Wkład MBP-CK 10.384,56 zł
Dzięki projektowi corocznie mamy środki na zakup nowości wydawniczych. Program pozwala na zakup najnowszych wydawnictw książkowych, multimediów, jak i audiobooków.
Źródło, wartość projektu:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Biblioteka Narodowa
Dofinansowanie: 42.000,00 PLN