"Z Kopernikiem na Kopernika"

Kosmicznie, tabletowo i rakietowo było 7 grudnia 2016 roku w Bibliotece. Nasza instytucja MBP-CK w Pieszycach mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika, wielkiego polskiego uczonego, astronoma, matematyka, prawnika, ekonomisty, stratega, lekarza, astrologa, duchownego katolickiego, ale przede wszystkim twórcy teorii heliocentryzmu. Mówi się, że „WSTRZYMAŁ SŁOŃCE RUSZYŁ ZIEMIĘ”. Postać uczonego zainspirowała Panią Grażynę Król, która zorganizowała zajęcia dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Pieszycach, z wykorzystaniem tabletów oraz książek z dziedziny astronomii. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z postacią Mikołaja Kopernika, promowanie czytelnictwa oraz propagowanie tabletów jako narzędzi służących do zabawy i poszukiwania wiedzy. Większość dzieci wie, co to jest Kosmos, ale zajęcia z tabletami, uświadomiły im jak ogromna to jest materia kosmiczna. Mogły się o tym przekonać przeglądając w tabletach aplikacje Space Journey, Google Earth, Starglobe. Mali naukowcy dowiedzieli się dlaczego Słońce jest takie ważne, które planety znajdują się najbliżej Słońca, a które najdalej, co to jest przestrzeń kosmiczna. Dużo radości wśród uczestników wywołała tekturowa rakieta, która na chwilę przeniosła przedszkolaków w Kosmos. Poszczególne grupy dzieci, lądowały na kolejnych planetach Układu Słonecznego w Galaktyce Drogi Mlecznej. Dzięki aplikacji w Tablecie Garage Band, wszyscy z wielkim zaangażowaniem komponowali muzykę kosmiczną i wykonywali „Taniec nieważkości”. Wracając z Kosmosu, młodzi astronauci udokumentowali lot, tworząc obraz Ziemi z Kosmosu metodą pieczątkową. A wszystkiemu przyglądał się Mikołaj Kopernik, którego wizerunek widniał na pysznych pachnących piernikach. Co prawda już po Mikołaju, ale było bardzo Mikołajkowo.

Dzięki programowi „Tablety w Twojej bibliotece” prowadzonemu przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, nasza instytucja pozyskała trzy Tablety firmy Apple. Jednym z nich mogliśmy dokumentować relację fotograficzną działania „Z Kopernikiem na Kopernika” i również wiele innych wydarzeń.

MBP-CK w Pieszycach
{gallery}galeria/kopernik2016{/gallery}