IV edycja projektu „O finansach… w bibliotece”

Z radością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury w Pieszycach zakwalifikowała się do udziału w IV edycji projektu „O finansach… w bibliotece”.

Na stronie projektu ofinansachwbibliotece.wordpress.com została opublikowana lista przyjętych do projektu bibliotek, dostępna w PDF.

Projekt „O finansach… w bibliotece – IV edycja” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

„O finansach… w bibliotece” to projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, dzięki któremu tysiące osób po 50. roku życia zaprzyjaźnia się ze światem finansów w bibliotekach publicznych. Podczas szkoleń, jakie organizują dla nich bibliotekarze dowiadują się, jak założyć elektroniczne konto w banku, w jaki sposób sprawdzić oprocentowanie kredytu czy jak skutecznie zarządzać domowym budżetem. Do tej pory w przedsięwzięciu wzięło udział 274 biblioteki i blisko 6500 mieszkańców.

Obecnie FRSI zaprasza wszystkie biblioteki publiczne do udziału w kolejnej edycji projektu. Będzie w niej uczestniczyć 90 bibliotek publicznych, a pracujące w nich osoby zostaną przygotowane do oferowania mieszkańcom małych miejscowości szkoleń dotyczących edukacji ekonomicznej. W rezultacie uczestnicy takich zajęć:

• nauczą się, jak korzystać z bankowości elektronicznej,
  • przekonają się, w jaki sposób racjonalnie planować swoje domowe wydatki i jak inwestować zaoszczędzone pieniądze,
  • zdobędą nowe umiejętności związane z korzystaniem z komputerów i Internetu.

Dlaczego warto dołączyć do projektu „O finansach… w bibliotece” i oferować szkolenia?

Badania przeprowadzone w ostatnich latach pokazują, że:

• 67% osób w wieku 55+ uważa, że wiedza dotycząca finansów i gospodarki jest potrzebna w codziennym życiu. Główne korzyści ze zdobywania nowych informacji w tym zakresie to dla nich unikanie pułapek kredytowych, lepsze warunki życia oraz bezpieczeństwo finansowe,
  • niemal połowa Polaków (46%) nie odkłada pieniędzy na cele krótkoterminowe, a 60% na cele długoterminowe. Najgorzej swoje kompetencje oceniają w tym przypadku osoby powyżej 60. roku życia,
  • osoby w wieku 50+, a także pracownicy fizyczni, przeznaczają pieniądze na bieżące potrzeby i mimo, że mają takie możliwości, nie oszczędzają,
  • 37% Polaków płaci głównie gotówką – są to przede wszystkim ludzie starsi i osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, które nie mają wiedzy na temat finansów, nie ufają bankom, nie potrafią korzystać z bankomatów czy kart płatniczych,
  • na niedostateczne korzystanie osób starszych z oferty instytucji finansowych wpływają także ich nienajlepsze kompetencje cyfrowe – nadal tylko 21% Polaków w wieku 55+ korzysta z Internetu.

Już wkrótce ruszą zapisy na szkolenie "O finansach... w bibliotece".