„Lalki ogłaszają koniec antropocenu”

„Lalki ogłaszają koniec antropocenu”

W ubiegłym tygodniu w Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Pieszycach rozpoczęto realizację arcyciekawego projektu pt. „Lalki ogłaszają koniec antropocenu”. Spektakl będzie dostępny w internecie pod koniec grudnia.

Sztuka Pawła Sali poprzez atrakcyjną formę wyrazu mówi o zmierzchu antropocenu, gdzie lalki, będące wytworem człowieka, przejmują władzę nad wszystkim, co nas otacza. To swego rodzaju wizja artystyczna. Lalki wiedzą, że ludzie już nie stworzą niczego nowego, a ludzie mogą się tylko zastanawiać, co doprowadziło do takiego stanu rzeczy. Dominacja człowieka na przestrzeni lat okazała się zgubna dla naszej cywilizacji. Nie zauważyliśmy skutków zniszczenia naszej planety. Nadmiar informacji doprowadził do stanu, w którym my ludzie staliśmy się społeczeństwem zmęczonym. Za wszelką cenę staramy się być doskonalsi, zdrowsi, musimy być wysportowani, musimy dbać o dietę. Wszystko „musimy”, a gdzie zapodziało się nasze: „chcemy”, „możemy”, „spróbujmy”? Czy nasz mózg będzie zdolny wytworzyć potencjał, który odsunie nas od globalizmu, od ciągłej gonitwy? Powinniśmy zacząć szukać wartości, które do tej pory były przez nas niedostrzegane. Ktoś z zewnątrz, czyli lalki ogłaszają koniec antropcenu, którego skutki społeczne mogą być wręcz katastrofalne. To refleksja na temat tego, jak umiera gatunek ludzki. W sztuce Pawła Sali lalki stały się na tyle inteligentne, że wyparły ludzki gatunek.

Widowisko, której inicjatorem stała się

Fundacja Sztuk Krytycznych urozmaica niepokojąca, złowrogo brzmiąca muzyka w wykonaniu Marcina Krzyżanowskiego na wiolonczeli elektrycznej i Pawła Prochnowskiego na gitarze elektrycznej. TomaszukFilm/KoksStudio spoglądał na całość przedsięwzięcia oczami wielu kamer. Z kolei Robert Baliński wziął na swoje barki odpowiedzialność za wizualizacje, zdjęcia i reżyserię świateł, Ewelina Ciszewska za choreografię, Ewa Gdowiak za scenografię. Do projektu zaproszono studentów Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego we Wrocławiu.

Pracownicy naukowi Politechnika Wrocławska, Katedry Sztucznej Inteligencji, prof. dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz oraz prof. dr hab. inż. Marek Klonowski podczas panelu dyskusyjnego z młodzieżą z Radiobuda ZS Nr 1 im. prof. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie dowiedli, że może dojść do takiej osobliwości, kiedy sztuczna inteligencja osiągnie taki stopień, że człowiek przestanie jej być potrzebny, gdyż sama siebie będzie mogła programować, doprowadzi do stanu gdy osiągnie samoświadomość.

Brzmi naprawdę złowieszczo!

 

Image

  Godziny otwarcia

Poniedziałek | 8:00 - 17:00
Wtorek | 8:00 - 17:00
Środa | 8:00 - 17:00
Czwartek | 8:00 - 17:00
Piątek | 8:00 - 17:00

 Kontakt

MBP - CK w Pieszycach
ul. Mikołaja Kopernika 37, 58-250 Pieszyce
+48 74 836 53 41
+48 665 002 242
sekretariat@ck-pieszyce.pl