"Warsztaty pieczenia"

„Rośnie dynia wprost do słońca. Rośnie, rośnie tak bez końca!...” O tym mogły przekonać się uczestnicy zajęć w rościszowskie bibliotece w piątkowe popołudnie dnia 12.10.2018 r. Dynia sprezentowana przez państwa Drzewińskich była rzeczywiście słusznych rozmiarów, wywołała uśmiech i radość przybyłych dzieci. Właściwości zdrowotne tego warzywa znane są nie od dziś, zawiera wiele cennych witamin i minerałów, dlatego jej walory odżywcze warto doceniać przez całą jesień W bajce o Kopciuszku posłużyła jako kareta, w kuchni jest wiele potraw z wykorzystujących walory tego „ pomarańczowego” warzywa. Dzięki książkom: ”Cecylia Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci”, oraz „ Gotuj zdrowo dla dzieci” nasze zajęcia przerodziły się w warsztaty kulinarne, w których oczywiście królowała dynia. Dzieci miały okazję spróbować jak smakuje dyniowe puree, ciasteczka owsiano-dyniowe z bakaliami i muffinki dyniowe. Natomiast przygotowane ciasto dyniowo-drożdżowe, które dzieci obficie posypywały mieszanką cukru z cynamonem, następnie sprytnie zwijały tworząc zgrabne ślimaczki - przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Po upieczeniu były mięciutkie, puszyste, dzięki dyni wilgotne w środku i cudnie żółciutkie. Do wypieku wykorzystaliśmy miód – również prezent od państwa Pala z Lasocina, który w towarzystwie cynamonowo korzennego nadzienia nadał naszym wypiekom jeszcze wspanialszego aromatu. Po udekorowaniu lukrem bułeczki rozpływały się i znikały w ustach dzieci w błyskawicznym tempie, a to największa radość dla …biblioteki.

{gallery}galeria/jesienne-smakolyki-2018{/gallery}