O MBP - Centrum Kultury

O MBP Centrum Kultury w Pieszycach

Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Pieszycach jest samorządową instytucją kultury, której statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury.

Nasze motto:
My dajemy Wam przestrzeń, a Wy nam swoją kreatywność, energię i zaangażowanie.

W obecnym kształcie, w nowej siedzibie działamy od września 2014 roku.

O nas

• posiadamy umiejętność budowy strategii rozwoju i funkcjonowania w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społeczno-ekonmoicznej,
  • jesteśmy aktywnym uczestnikiem życia społecznego w naszej gminie i rejonie,
  • stwarzamy możliwości wielostronnej edukacji kulturalnej,
  • jesteśmy otwarci na wszystkie grupy społeczne,
  • kształtujemy postawy aktywnego uczestnictwa w kulturze,
  • angażujemy artystów w życie kulturalne społeczności lokalnych,
  • integrujemy społeczności lokalne za pomocą działań kulturalnych,
  • przeciwdziałamy wykluczeniu społecznemu i jego skutkom,
  • przyczyniamy się do rozwoju gminy i regionu,
  • jesteśmy moderatorem dialogu w społeczności lokalnej,
  • budujemy postawy otwartości i tolerancji.

Podstawowe działy

• Dział Biblioteki
  • Dział Artystyczny
  • Dział Informacji Turystycznej
  • Dział Administracji

Stałe imprezy

• Międzynarodowy Przegląd Chórów Pogranicza Polsko-Czeskiego
  • BUNT
  • Prezentacje Teatralne
  • Święto miasta - Dni Pieszyc
  • Scena Prezentacji
  • Targi Turystyczno-Kulturowe
  • Jarmark Bożonarodzeniowy
  • Koncert Noworoczny
  • Konkurs Literacki "Wielkie Poezjowanie"
  • Jarmark Wielkanocny

Dysponujemy

• jedyną w mieście salą widowiskową z profesjonalnym wyposażeniem (sprzęt nagłaśniający i oświetlenie) z profesjonalna sceną, z zapleczem (garderoby)
  • salonem wystawienniczym,
  • studiem nagrań,
  • biblioteką ze stanowiskami komputerowymi, działem multimediów i regionaliów,
  • kawiarnią,
  • salami artystycznymi: teatralną, muzyczną, plastyczną, taneczną.

Nasze zadania

• edukacja kulturalna oraz kreowanie zainteresowania kulturą i sztuką,
  • współpraca w sferze kultury z organizacjami pozarządowymi,
  • prowadzenie informacji kulturalnej i turystycznej oraz jej gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie,
  • pozyskiwanie środków pozabudżetowych z funduszy krajowych i zagranicznych, w tym Unii Europejskiej i wykorzystywanie ich na realizację zadań MBP-CK,
  • organizowanie przestrzeni dla rozwoju artystycznego naszym uczestnikom,
  • stwarzanie możliwości podwyższania kwalifikacji kadr zajmujących się działalnością kulturalną oraz wymiany doświadczeń w tym zakresie.

Odbiorcy działań

Działalność MBP-CK skierowane jest do zróżnicowanych grup odbiorców:

• młodzież szkolna, studenci i absolwenci,
  • dzieci i rodzice,
  • artyści i młodzi twórcy,
  • pracownicy sektora kultury,
  • szeroko rozumiana grupa odbiorców / uczestników kultury,
  • organizacje i stowarzyszenia.

Działamy na rzecz rozwoju Pieszyc i regionu

Realizujemy projekty, na które pozyskujemy środki różnych źródeł, m.in. uczestniczyliśmy w II edycji Programu Rozwoju Bibliotek, w ramach którego zdobyliśmy wiedzę nt. nowoczesnych metod pracy w instytucji kultury, nowy sprzęt komputerowy i multimedialny dla naszych czytelników, nawiązaliśmy współpracę z organizacjami pozarządowymi; w ramach Programu Wieloletniego Kultura+. Priorytety "Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyposażyliśmy nowy budynek MBP-CK w Pieszycach, a także wybudowaliśmy nową filie MBP-CK w Rościszowie. Przykładem działalności regionalnej jest realizacja projektu, który pozwolił utworzyć wespół ze wszystkimi bibliotekami powiatu dzierżoniowskiego sieć połączoną informatycznym systemem bibliotecznym ALEPH w ramach programu RPO WD 2007-2013 pn. "Realizacja sieci informatycznej na bazie systemu ALEPH obejmującej biblioteki powiatu dzierżoniowskiego - ostatni etap Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego". Incjatorem, kreatorem i realizatorem tego przedsięwzięcia byliśmy my. Naszych działań projektowych jest o wiele więcej, po więcej informacji zapraszamy do zakładki Projekty.

Staramy się kreować przestrzeń dla wszystkich, każdy bowiem znajdzie u nas coś dla siebie.

MKiDN_A_rgb.jpgRPOWD_100121_zestawienie_znakow_kolor.jpgaa.jpgbn.jpgewtlogo.jpglogo_Biblioteka plus.jpglogo_FRSI_pelna_nazwa_PL_300dpi.jpglogo_nazwa_PL_300dpi.jpgrozwoj_czytelnictwa.jpg