“Otwórz Drzwi”

PREMIERA: 21.10.2022 (piątek) godz. 18:30 sala widowiskowa Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Pieszycach“Świat nieziemski a rzeczywisty” to spektakl Fundacji Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji “Otwórz Drzwi”, który powstał na najwyższym artystycznym poziomie. Jest on efektem współpracy studentów szkoły teatralnej AST we Wrocławiu, seniorów ze środowisk wiejskich oraz osób z niepełnosprawnościami. "Dziady" cz.II A. Mickiewicza, stanowiące klasykę polskiej literatury, stały się punktem wyjścia, płaszczyzną integrującą świat sztuki z mieszkańcami społeczności lokalnych, wiejskich, zagrożonych wykluczeniem. W Roku Romantyzmu Polskiego (2022) pragniemy przypomnieć "duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele". To oni widzieli w tym co ułomne, chore i szalone głębię.

Nie jest to jednak klasyczne i ludyczne ujęcie Mickiewiczowskiego dramatu, lecz przeniesienie go we współczesność, ujęcie w karby teraźniejszych problemów, obaw i frustracji każdego z nas. Spektakl opiera się na idei człowieczeństwa i poszukiwania go w sobie oraz w innych wokół “Bo kto nie był człowiekiem ni razu...”. Twórcy chcieli pokazać, że wizja ukazana w sztuce polskiego wieszcza jest jak najbardziej trafna i aktualna. Współczesny człowiek zmaga się ze światem odartym z wartości, miłości, alienacją, pragnieniem powrotu do natury nieskażonej cywilizacją. Spektakl zawiera uwspółcześnione formy przekazu - wizualizacje, bogatą reżyserię światła oraz niezwykłą warstwę plastyczną.

ORGANIZATOR:

Fundacja Rozwoju Kultury Sztuki i Edukacji "Otwórz Drzwi"

To artystyczne przedsięwzięcie zostało dofinansowane z programu Kultura Dostępna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PARTNERZY projektu:

Akademia Sztuk Teatralnych - Filia we Wrocławiu