Nagroda Nike 2015 dla Olgi Tokarczuk. "Księgi Jakubowe" książką roku!

Laureatka proponowała na gali, by pisane przez siedem lat "Księgi Jakubowe" czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. A ubiegłoroczny laureat Karol Modzelewski mówił: - Ta nagroda może zaradzić upadkowi czytelnictwa w Polsce.

- Po siedmiu latach od 2008 r., gdy dostałam Nike za powieść "Bieguni", wracam na tę scenę z książką, która w jakimś sensie jest do tamtej podobna. Opowiada o innych biegunach szukających swojego miejsca w świecie wrogim, pełnym przemocy. Akcja dzieje się 250 lat temu, ale opowiada o współczesnym świecie. Mimo że pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność - mówiła Olga Tokarczuk, odbierając główny laur za "Księgi Jakubowe".

Tokarczuk jest weteranką tego wyróżnienia. Jej książki znajdowały się w finale aż sześciokrotnie, a w 2008 r. "Bieguni" zdobyli statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. W dodatku aż pięć z zakwalifikowanych do finału książek Tokarczuk zwyciężało w głosowaniu czytelników. "Księgi Jakubowe" również.

Po raz szósty Olga Tokarczuk znalazła się w finale Nagrody Literackiej "Nike" - zdobyła ją wcześniej tylko raz, w 2008 r., za "Biegunów". Za to od dawna jest faworytką czytelników. Docenili oni nie tylko "Biegunów", lecz także "Prawiek i inne czasy" (1997 - to była pierwsza edycja nagrody), "Dom dzienny, dom nocny" (1999), "Grę na wielu bębenkach" (2001), a w końcu właśnie "Księgi Jakubowe".

"O 'Księgach Jakubowych' pisano, że to nowy wymiar powieści historycznej, pochwała herezji i anty-Sienkiewicz. Tokarczuk wraca tutaj do formy klasycznej powieści, XIX-wiecznej z ducha, panoramicznej i dygresyjnej. Narzekano, że tak szalony bohater, jak Jakub Frank zasługiwał na więcej dzikości w konstrukcji i w języku. Moim zdaniem jednak właśnie taki szeroki nurt opowieści daje możliwość zanurzenia się w opisywaną rzeczywistość" - pisała w "Wyborczej" Justyna Sobolewska.

 

POWIEŚĆ
Olga Tokarczuk
Księgi Jakubowe
Wydawnictwo Literackie Kraków

 
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75475,18965980,nagroda-nike-2015-dla-olgi-tokarczuk-ksiegi-jakubowe-ksiazka.html#ixzz3nfx9329h
 

CZYM JEST NIKE

To nagroda za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju, siedmioro finalistów - na początku września. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są "Wyborcza" i fundacja Agory.

Jury Nike 2015: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek (przewodniczący), Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Patron medialny:

 

Image

  Godziny otwarcia

Poniedziałek | 8:00 - 17:00
Wtorek | 8:00 - 17:00
Środa | 8:00 - 17:00
Czwartek | 8:00 - 17:00
Piątek | 8:00 - 17:00

 Kontakt

MBP - CK w Pieszycach
ul. Mikołaja Kopernika 37, 58-250 Pieszyce
+48 74 836 53 41
+48 665 002 242
sekretariat@ck-pieszyce.pl