Temat czasu jest sam w sobie „ jak rzeka” i to wcale nie dlatego, że płynie, a może biegnie bo wciąż czujemy jego upływ. Każdy odczuwa go inaczej: dla jednych pędzi gdy dobrze się bawimy, dłuży gdy chcemy by minął jak najszybciej. Dla dzieci w rościszowskiej bibliotece czas piątkowych zajęć dnia 11.01.2019r. minął bardzo szybko gdyż zabawa była znakomita. W temat zegarów wprowadziło nas opowiadanie: „ Mały ptaszek z zegara”, w którym dźwięk kukułki mogli usłyszeć tylko ludzie o dobrym i szczodrym sercu. Dzieci zauważyły, że upływ czasu to zmienność pór roku, krajobrazu za oknem oraz przemijających po sobie miesięcy, które wymieniały bez większej trudności. Rytmiczna zabawa w skoki przez rozciągniętą gumę usprawniła ich zapamiętanie , a samodzielnie wykonany uśmiechnięty zegar dodał pewności, że na zegarze to my się już znamy. Żeby było weselej dzieci naśladowały jak gimnastykują się dni tygodnia, a w czasie relaksu na chuście klanza zgadywały: …” Mówią, że leci, płynie, ucieka, choć to nie ptaszki ani nie rzeka. Kto go nie cenił później się smuci, bo gdy ucieknie to już nie wróci. Jeśli nie zając, rzeka, nie ptaki, może zgadniecie, no kto to taki?