Czy u Was w domu gotowało się galaretę z kurzych nóżek? Była to zmora niejednego dziecka. Babcie szczególnie upodobały sobie robienie tego wyszukanego aczkolwiek nieładnie pachnącego dania podczas wizyt szkolnych sympatii. Wywar z grapytek był przelewany do miseczek lub innych fikuśnych naczyń. Bardziej zaprawieni w sztuce kulinarnej układali fantazyjne wzory z groszku, marchewki i jajka. Podawano oczywiście (!) z octem lub ćwiartką cytryny. Grapyty to w gwarze kociewskiej właśnie kurze łapki. Oprócz walorów smakowych „zimne nóżki” to także bomba kolagenowa! Badania przeprowadzone przez Tajwańskich naukowców wskazują, że grapyty składają się aż w 10 % z czystego kolagenu. Oznacza to, że częste spożywanie galarety zapewnia świetnie odżywioną, gładką skórę, sprężyste i błyszczące włosy, mocne kości i wytrzymałe stawy. Słowo to można usłyszeć nie tylko podczas rozmowy o kulinarnych wyczynach, ale także podczas doceniania czyichś nóg. Nie wiemy czy jest to komplement pożądany tak samo jak galareta, jednak należy docenić starania językowe komplemenciarza.