Oprócz liczby pojedynczej i mnogiej w języku polskim istniała także liczba podwójna. Posługiwano się nią do końca XVI wieku. Nasi przodkowie wielkim szacunkiem darzyli w przyrodzie to, co występowało w parze, np.: oczy oraz ręce. Powiedzenie, że patrzymy na coś oczyma i bierzemy to później rękoma jest poprawne (chociaż brzmi dziwnie). Liczba podwójna nadal jest dopuszczana do użytku, jednak trąci trochę myszką i już nie używa jej się tak często. Jeżeli jesteście miłośnikami archaizmów i ciekawych wyrażeń zachęcamy Was gorąco do przeczytania trenów pana Jana Kochanowskiego. Nie zawiedziecie się. Pięknego dnia!