Pszczoły bez kozery należą do najbardziej zorganizowanych owadów. W każdym ulu panuje hierarchia, na którą składa się królowa matka, pszczoły robotnice oraz trutnie. Matka jest najważniejsza. Odpowiada za populację, jej głównym zadaniem jest składanie jaj, z których wykluje się kolejne pokolenie pracowitych owadów. Kiedy z jakiegoś powodu w ulu zabraknie matki (została zrabowana, bądź zginęła) pszczoły wariują. Przestają produkować miód, zajmować się jajami oraz czerwiami, stają się apatyczne oraz bardzo głośne. Ich dziwne zachowanie oraz dźwięki, jakie wydają, są pierwszym sygnałem dla pszczelarza, że z matką coś jest nie tak. Taki stan w ulu nazywa się BEZMATKIEM. Kiedy pszczelarz odkryje stratę królowej musi działać – zakupić nową, połączyć rodziny lub zaufać naturze i czekać, aż pracownice same wykarmią nową matkę. Brak mamy w życiu każdego stworzenia może być traumatyczny i niebezpieczny. Dbajmy się o siebie nawzajem. Pięknego dnia!