„Kiedyś to było inaczej", "za moich czasów [wstaw dowolne słowo] tego nie było", "teraz to we wszystkim wam młodym ułatwiają". Znacie to? Owszem, kiedyś było inaczej, była wyższa śmiertelność i w niższym wieku. Ludzie nie przeżywali podstawowych chorób, na listy od krewnych czekało się miesiącami, o podróżach można było zapomnieć, a kobieta mogła być co najwyżej nauczycielką w szkole lub sprzedawczynią w sklepie. Skoro postęp cywilizacyjny i przemysłowy poszedł do przodu, mamy tyle ułatwień i udogodnień na każdym kroku - warto, a nawet trzeba! z nich korzystać. RAMOTA ma dwa znaczenia - skupimy się dzisiaj na tym drugim - jest to przestarzały, nieaktualny dzisiaj, utwór. Przykłady? Wystarczy zajrzeć do kanonu lektur. Świat idzie do przodu, jesteśmy coraz bardziej świadomi, obyci, podróżujemy po świecie, znamy języki, poznajemy kultury. Uczmy dzieci otwartości, gloryfikujmy odwagę, ale może w sposób bardziej postępowy i nowoczesny (?). To, co było zostawmy w tyle i skupmy się na TU I TERAZ. Pięknego dnia!