Literatura kontrowersyjna – czy tak można nazwać dzieła naszej rodzimej pisarki? Olga Tokarczuk ma wielu przeciwników, przez to jak bezkompromisowo rozprawia się z grzechami Polaków na kartach historii. W jej dziełach widać także wiele czułości, miłości i szacunku dla otaczającego nas świata. „Stworzyliśmy z Bogiem spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która zmonopolizowała i zniszczyła świat i nasze sumienie. Przez co przestaliśmy rozumieć niesamowitą złożoność tego świata" - nie mamy monopolu na życie i nie jesteśmy jedynym ważnym bytem. Książki noblistki uczą pokory. Czym właściwie jest ognozja? To umiejętność podejścia do danego tematu całościowo, porzucenie „ja” i „my”, jako zagadnienia związanego wyłącznie z ludźmi, spojrzenie bardziej szczegółowo na połączoną całość. Czytanie książek sprawia, że uczymy się postrzegać świat inaczej. Przez słowa autora możemy spojrzeć na świat oczami zupełnie obcego człowieka. Możemy zobaczyć szerszą perspektywę, porównać punkty widzenia, zmienić kierunek postępowania. Od lat widać, jaki wielki wpływ na ludzkość ma słowo pisane – wystarczy przypomnieć sobie zbiór ksiąg zakazanych prowadzony przez kościół katolicki bądź cenzurę polityczną. Póki jeszcze mamy możliwość wydawać książki niezależne i czytać wszystko, warto z tego przywileju korzystać. Niewątpliwie wolność to jednak jeszcze nasze prawo wyboru. Korzystajmy zatem, jak mawiał klasyk: „Czy to takie trudne, choć raz zmienić rzeczy bieg? Póki na to czas, pogadamy jak za dawnych lat”.