Pamiętacie tytułowego Świętoszka z dramatu Moliera? A panią Dulską pióra Gabrieli Zapolskiej? Te dwie postacie łączy tak wiele (oprócz tytułowych ról oczywiście). Obie były zakłamane i fałszywe. Świętoszek chciał dzięki temu uzyskać władzę i majątek, natomiast pani Dulska wstydziła się tego, co ludzie powiedzą. Pruderyjność bowiem, to zakłamany obraz naszych granic, udawanie osoby wstydliwej, „świętoszkowatej” tylko na pokaz. Bardzo często zjawisko to dotyczy intymności człowieka, ale nie tylko. Mimo, że świat „idzie do przodu” i naprawdę nic co ludzkie, nie powinno nam być obce – możemy spotkać osoby, które na siłę i na pokaz udają osoby bardzo moralne i uwrażliwione. Często można zaobserwować przykłady łamania prawa przez osoby, które głośno krzyczą o jego przestrzeganiu. Można zaobserwować osoby stające na straży cnót wszelakich, które z cnotliwością i pokorą wspólnego nic nie mają. Narzucają ludziom sposób życia, którego sami nie prowadzą. Niektórzy są nieszczęśliwi, ponieważ są obojętni na wszystko. Inni zaś są nieszczęśliwi dlatego, ze nie mogą być obojętni na nic. Pruderyjność nie jest dobrą cechą, wystrzegajmy się jej, stawiajmy własne granice i zajmijmy się własnym życiem, zamiast ustawiać innych pod swoje dyktando. Pięknego dnia!