Włosi zostali mistrzem Europy! Wszyscy powinniśmy świętować – mecz był rozegrany przepięknie J Teraz w każdej restauracji ananas znika z pizzy, a espresso leje się strumieniami. Na czasie więc będzie nasze #słówkoTYGODNIA – pochodzące właśnie z języka włoskiego. Nepotyzm, bardzo modne słowo ostatnimi czasy, powstało z połączenia włoskiego nipote i łacińskiego nepos, oznaczających bratanka lub siostrzeńca. Korzenie tego określenia sięgają XVII wieku i mają swój początek w… kościele! Była to praktyka obsadzania na wysokich stanowiskach oraz nadawania godności swoim krewnym. Ówczesne głowy kościoła dbały o swoich bliskich, szczególnie rodzinę (siostrzeńcami i bratankami nazywano nieślubne dzieci duchownych). Powiecie – co złego w pomocy krewnym? Ano nic, chyba, że chodzi o pełnienie ważnych funkcji i piastowanie wysokich stanowisk bez kompetencji, przy zachowaniu wysokiego wynagrodzenia. W konsekwencji jest to działanie szkodliwe i niesprawiedliwe. Zdarzyło wam się spotkać z taką praktyką?