W czerwcu obchodzimy Miesiąc Dumy (PRIDE MONTH). Jest to święto osób LGBTQ+ (czyli takich, które nie są heteronormatywne i/lub cispłciowe), ustanowione ku pamięci wydarzeń z 1969 roku, kiedy nowojorska policja przeprowadziła nalot na pub Stonewall Inn w Nowym Jorku, gdzie zwykły przebywać osoby homoseksualne. Dzień po policyjnym wtargnięciu, społeczność LGBTQ+ zorganizowała przemarsz ulicami miasta, w którym wzięło udział ok. 2000 osób. Obecnie Miesiąc Dumy obchodzony jest na całym świecie. Nasze #słówkoTYGODNIA, czyli QUEER, po angielsku oznacza osobę dziwną i początkowo było używane w negatywnym kontekście. Jednak przekorni aktywiści i aktywistki zaczęli używać tego określenia w stosunku do siebie. Język jest płynny, giętki. Zmienia się według potrzeb użytkowników. Dzisiaj słowo QUEER nikogo nie obraża (co nie znaczy, że każda osoba ze społeczności LGBTQ+ używa tej nazwy w stosunku do siebie). Pamiętajmy, że miłość to imponderabilia, nie mamy więc wpływu na to, kiedy i do kogo ją poczujemy.

Z okazji Miesiąca Dumy polecamy Wam kilka książek, które znajdziecie w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Centrum Kultury w Pieszycach:
„Tamte dni, tamte noce”, „Znajdź mnie”, „Pięć zauroczeń” – wszystkie trzy powieści André Acimana;
„Red, White & Royal Blue” Casey McQuistona;
„Odmieńcza rewolucja” Joanny Krakowskiej.
#słówkotygodnia #mbpckwpieszycach

„Red, White & Royal Blue” Casey McQuistona;
„Odmieńcza rewolucja” Joanny Krakowskiej.
#słówkotygodnia #mbpckwpieszycach