„Na zmartwienia i na żale dżem ci zrobi doskonale, bowiem w dżemie siła drzemie. Owocowy blues!.” Dnia 5.10.2018r w rościszowskiej bibliotece pachniało owocami, latem i domowym ciepłem. Dzieci wszystko poznają przez doświadczenie, tym razem praktycznie zmierzyły się z tematem przygotowywania przetworów na zimę. Wymieniały swoje ulubione owoce i co można z nich przygotować w formie dżemów, powideł, suszu czy kompotów. Samodzielnie pokroiły owoce: jabłka, gruszki, śliwki, morele, pigwę nawet upieczoną wcześniej dynię, z których w czarodziejski sposób niemal natychmiast pojawił się pachnący, pyszny dżemik. Nie obyło się bez oblizywania paluszków i degustacji na wafelku i chrupkach. Niespodzianką były pieczone jabłka te z piekarnika… i wsłuchiwanie się w opowiadanie G. Kasdepke pt. „ Pieczone jabłka”. W pracy plastycznej „mój słoik dżemu” postarały się umieścić w słoju tyle wyciętych i pomalowanych owoców ile się tylko dało. Warto zapraszać dzieci do kuchni, żeby po prostu razem być, chwalić i w czasie zimowych wieczorów korzystać z efektów wspólnej pracy. Zamykanie w słoikach smaków mijającego lata może być czymś magicznym.