„Stoi na stacji lokomotywa, wielka, ogromna i pot z niej spływa….” z tymi słowami dzieci z rościszowskiej biblioteki dnia 29.06.2018 wyruszyły w piękny i oczekiwany przez wszystkich czas wakacji. W podróż wyruszyli również ich ulubieni bohaterowie: Bolek i Lolek, którzy w ciekawy sposób przeprowadzili dzieci przez historię kolei, zasadach zachowania na stacji kolejowej, jak kupować bilety, kim jest konduktor, co robić gdy zgubimy bagaż i zapoznali z zasadami bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Motywem przewodnim w naszej zabawie był wiersz J. Tuwima „ Lokomotywa”, który był inspiracją pracy plastycznej ilustrującej tekst. Dzieci w ciekawy sposób przedstawiły co zawierają poszczególne wagony, jak rozpędza się i dokąd mknie pociąg. Wiele radości było przy wspólnym czytaniu fragmentów wiersza:…”Nagle- gwizd! Nagle – świst! Para – buch! Koła – w ruch…i tak ,to to, tak to to…” pędził ten nasz wakacyjny pociąg.