Wspaniałe i okrutne, piękne i ..na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki, które odbyło się w Filii rościszowskiej biblioteki dnia 9.03.2018 r. Temat kobiet inspiruje i jest niewyczerpany, bo przecież o naszej płci można mówić i mówić. A im czarniejszy charakter tym więcej emocji i zainteresowania. Tak też stało się z książką J. Puchalskiej: „Bo to złe kobiety były intrygantki i diablice” w której bohaterki: złe, dwulicowe, zaborcze i mściwe swoim sprytem i urodą osiągały wszystko. Jednak pasma sukcesów często po trupach, szybko weryfikowało życie. „Odchodziły w opuszczeniu zabierając ze sobą tajemnice motywacji swoich niechlubnych życiowych wyborów i samotności ostatnich lat życia”- podsumowuje autorka. Inną nie mniej intrygującą omawianą przez nas książką jest biografia autorstwa Iwony Kienzler „ Maria Skłodowska-Curie złodziejka mężów, życie i miłość”. Naszą bohaterkę poznajemy nie tylko jako badaczkę, profesor Sorbony, noblistkę, ale partnerkę, matkę, nawet celebrytkę żyjącą w niesprzyjających kobietom czasach dominacji mężczyzn. Zagubiona w miłości i gotowa wiele dla niej poświęcić skutecznie walczy o swoje prawa. Co łączy wymienione książki? Myślę, że temat: kobieta- zbiór sprzeczności: femme fatale staje obok istoty twórczej rodzącej życie i piękno. Z naszej dyskusji płynie jeden konkretny wniosek: choć to tylko literatura pozostaje mieć nadzieję, że na swojej drodze spotkamy anioła i że diabeł, który w aniele siedzi nie będzie zbyt często wyglądał na zewnątrz. Polecam te i inne książki, oraz zapraszam na kolejne spotkanie w naszym Klubie już 11.05.2018r. Dziękuję.